Oprogramowanie sklepu możemy zainstalować zarówno na serwerze zewnętrznym, jak również, dla lepszego zapoznania sie z funkcjami programu i przetestowaniem jego możliwości na serwerze nie podłączonym do sieci, tzw. serwerze lokalnym.

Niezależnie od wybranego miejsca sposób instalacji jest identyczny, i przebiega w nastepujący sposób:

Zawartość rozpakowanego katalogu zen-cart-v1.2.x należy przenieść z zachowaniem struktury podkatalogów do katalogu serwera przeznaczonego na sklep. Należy zwrócić uwagę na istotny fakt, iż przenosimy ZAWARTOŚĆ katalogu, a więc pliki i podkatalogi jakie się w nim znajdują, a nie KATALOG W CAŁOŚCI! (jest to niestety częsty błąd popełniany przez początkujących użytkowników)

Jeśli oprogramowaniem serwera jest Linux lub Unix należy ustawić odpowiednie prawa dostępu do plików i podkatalogów. W celu uniknięcia problemów przy instalacji zalecamy ustawienie wszystkiego na 777 - czyli możliwość odczytu i zapisu dla wszystkich użytkowników, po czym po przeprowadzeniu instalacji powrót do wymaganych ustawień.

W tym miejscu pragniemy zwrócić szczególną uwagę na niektóre serwery oferowane przez dostawców usług hostingowych, na których brak jest możliwości swobodnego ustawiania praw dostępu do plików przez użytkownika, lub co gorsza jest stosowana metoda parsowania plików wykonywalnych (php, cgi). Na takich serwerach oprogramowanie nie będzie działać poprawnie!

Sklepy internetowe Zen Cart posiadają naprawdę niewielkie wymagania związane ze środowiskiem serwera, jednakże pewne określone minimum zgodności i wydajności środowiska serwera, do poprawnego działania sklepu internetowego po instalacji jest wymagane.

Wybierając więc dostawcę hostingu trzeba na wstępie ustalić czy serwer nie ma przypadkiem wspomnianych powyżej ograniczeń. Jeśli masz dostęp do katalogu na serwerze (a większość dostawców hostingu umożliwia testowanie oferowanych serwerów przed podjęciem decyzji o zakupie), możesz skorzystać z przygotowanego przez Zen Cart Team narzędzia do zebrania informacji o serwerze i jego zgodności z wymogami programu. Plik: techsupp.php znajdziesz w podkatalogu zc_install. Jego użycie nie jest skomplikowane, po skopiowaniu go do katalogu serwera na który wskazuje domena uruchamiamy go wpisując w pasku adresowym przeglądarki adres domeny zakończony ukośnikiem i nazwę skopiowanego pliku. np. http://www.nazwa-twojej-domeny/techsupp.php


Zen Cart Template - Nowoczesne szablony sklepu

 

Sklepy internetowe Zen Cart - instalacja - modyfikacja - pozycjonowanie