Domyślnie po instalacji sklep jest skonfigurowany z zachowaniem identycznych reguł naliczania podatku VAT dla nabywców, niezależnie od kraju z jakiego pochodzą. Do cen doliczany jest podatek VAT w wysokości i według przepisów obowiązujących w Polsce. Jest to ustawienie zgodne z oczekiwaniami zdecydowanej większości użytkowników programu. W przypadku jednak sklepu działającego w skali globalnej i oferującego swoje produkty kontrahentom z całego świata może pojawić się konieczność skorygowania tych zasad i zdefiniowania oddzielnej reguły podatkowej dla klientów lokalnych (płacących cenę netto produktu + naliczony podatek VAT) oraz klientów zagranicznych (sprzedaż eksportowa) dla których podatek VAT do ceny netto produktu nie będzie naliczany.

Aby taką możliwość uzyskać wystarczy zmienić ustawienie jednej tylko opcji znajdującej się w: Panelu Administracyjnym -> górne menu -> Podatki -> Strefy podatkowe.

 Sklepy internetowe Zen Cart Professional - konfiguracja VAT

 Kliknij w obrazek katalogu (zaznaczony na ilustracji strzałką).

 Sklepy internetowe Zen Cart Professional - konfiguracja stawek VAT

 

a następnie wybierz z listy rozwijalnej "Polska" i kliknij przycisk "aktualizuj" aby zmiany zostały zapisane.

Od tej chwili zdefiniowane stawki VAT będą naliczane wyłącznie klientom podającym podczas składania zamówienia miejsce dostarczenia przesyłki na terenie Polski, natomiast dla wszystkich klientów, którzy wybiorą miejsce dostarczenia przesyłki poza granicami Polski podatek VAT w wyliczeniach kwot do zapłaty podczas procesu składania zamówienia i w przesyłanych wiadomościach e-mail potwierdzających transakcję nie będzie doliczany do cen netto.

Aby powyższa zmiana działała poprawnie, musisz także sprawdzić ustawienie metody naliczania podatków w głównych opcjach konfiguracji sklepu - zarówno dla towarów jak i dla kosztów wysyłki powinny być ustawione na pozycji "Shipping", tak jak to jest widoczne na ilustracji zamieszczonej poniżej.

 

Sklepy internetowe Zen Cart Professional - Konfiguracja VAT

 

 


Zen Cart Template - Nowoczesne szablony sklepu

 

Sklepy internetowe Zen Cart - instalacja - modyfikacja - pozycjonowanie