Atrybuty produktu (często zwane też cechami produktu) pozwalają na tworzenie różnych odmian (wersji) tego samego produktu bez konieczności jego ponownego dodawania do sklepu. Przykładowo, w sklepie sprzedajemy podkoszulki w różnych barwach i rozmiarach. Nie korzystając z możliwości zastosowania atrybutów każdy kolor i rozmiar podkoszulka zmuszeni bylibyśmy dodawać osobno jako kolejny produkt w sklepie. Była by to operacja bardzo czasochłonna, szczególnie w przypadku częstych zmian oferty sklepu. Korzystając jednak z dobrodziejstw zarządzania atrybutami wystarczy nasz przykładowy produkt czyli podkoszulek dodać do sklepu tylko jednokrotnie, a do jego podziału na kolory i rozmiary wykorzystać atrybuty. Niżej zamieszczona ilustracja prezentuje wszystkie dostępne typy atrybutów jakie możemy wykorzystać w zależności od specyficznych potrzeb oferowanego asortymentu towarów i własnego uznania.

 

Sklepy internetowe Zen Cart - atrybuty produktu

 

1. Wybierz kolejno zakładki: Sklep->Zarządzanie nazwami atrybutów.

Aby dokładnie zrozumieć mechanizm tworzenia i działania atrybutów musisz zapamiętać dwa stosowane przy tych operacjach określenia:

NAZWA ATRYBUTU - jest określeniem grupy podziału produktu na np. KOLOR, ROZMIAR, WERSJĘ itp.

WARTOŚĆ ATRYBUTU - jest określeniem rodzaju w danej grupie, a więc np. dla grupy KOLOR będzie to np. CZERWONY, ZIELONY, NIEBIESKI itp., dla grupy ROZMIAR będą to wartości: MAŁY, DUŻY, ŚREDNI itd.

 

Sklepy internetowe Zen Cart - atrybuty

 

2. Wpisz nazwę atrybutu, możesz ustawić kolejność wyświetlania na stronie w stosunku do pozostałych nazw atrybutów, wybierz rodzaj atrybutu i kliknij przycisk "wstaw" aby zapisać wprowadzone zmiany. Powtarzaj tą operację do czasu aż utworzysz wszystkie wymagane w Twoim sklepie atrybuty.

 

Sklepy internetowe Zen Cart

 

3. Dla atrybutów typu RADIO oraz CHECKBOX możesz zdefiniować dodatkowe ustawienia sposobu wyświetlania na stronie produktu. Kliknij przycisk "edytuj" jak na ilustracji poniżej

 

Sklepy internetowe Zen Cart

 

4. Zapoznaj się z ilustracją poniżej która przedstawia sposób edycji ustawień wyświetlania atrybutu i wprowadź wymagane zmiany, po czym kliknij przycisk "aktualizuj" aby zapisać wprowadzone zmiany.

 

Sklepy internetowe Zen Cart

 

5. Po zakończeniu edycji sposobu wyświetlania atrybutów kliknij przycisk "wartości atrybutów" aby przejść do kolejnego etapu - czyli utworzenia i przypisania odpowiednich wartości dla każdego z atrybutów.

 

Sklepy internetowe Zen Cart

 

6. Postępuj zgodnie z ilustracją zamieszczoną poniżej. Powtarzaj tą operację do czasu aż utworzysz wymagane wartości dla wszystkich utworzonych atrybutów.

 

Sklepy internetowe Zen Cart

 

W kolejnej części poradnika dowiesz się w jaki sposób przypisać stworzone atrybuty do produktów w Twoim sklepie.


Zen Cart Template - Nowoczesne szablony sklepu

 

Sklepy internetowe Zen Cart - instalacja - modyfikacja - pozycjonowanie